Bármely vállalkozás dönthet úgy, hogy a könyvvezetés devizanemét megváltoztatja. A társaság létesítő okiratában jelölni kell a választott devizanemet, majd a cégbíróságra be kell adni a változtatás iránti igényt.
Az áttérésről szóló döntés előtt gondolni kell a jogi, adózási, adminisztrációs és egyéb feladatokra is, amelyek jelentős többletráfordítást jelenthetnek.
Teendők az áttérés napján
Az áttérés napjával, mint mérlegfordulónappal éves beszámolót, vagy egyszerűsített éves beszámolót kell készíteni a váltást megelőző pénznemben. Ha a normál mérlegfordulónappal térnek át a könyvvezetésben új devizanemre, akkor nem kell külön beszámolót készíteni emiatt. A devizanemváltás előtti beszámolót az általános szabályok szerint kell letétbe helyezni és közzétenni, azaz a mérlegfordulónapot követő ötödik hónap utolsó napjáig.
A már elfogadott éves beszámolóban illetve egyszerűsített éves beszámolóban lévő adatokat át kell számítani a választott devizanemre, és a nyitó beszámolót az új devizanemben kell elkészíteni.
Hogyan történik az átszámítás a könyvvezetés devizanemének változtatásakor
- az átszámítást az MNB által közzétett hivatalos árfolyamon kell elvégezni
- a választott devizában fennálló követeléseket, az adott deviza készletet, és a kötelezettségeket a nyilvántartás szerinti értéken kell feltüntetni
- a jegyzett tőkét a cégbíróságon bejegyzett összeggel kell feltüntetni
Előfordulhat, hogy az átváltásoknál különbözetek keletkeznek.
A különbözetek rendezésekor a következők szerint kell eljárni:
- A tőketartalékot növeli a nyereség jellegű különbözet
- Az eredménytartalékot csökkenti a veszteség jellegű különbözet
Különbözet a jegyzett tőkében
A jegyzett tőkében is keletkezhet különbözet, amit a következők szerint kell könyvelni:
ha az átszámított érték a kisebb, akkor a tőketartalék pozitív összegéig a tőketartalékot kell csökkenteni, az azt meghaladó rész az eredménytartalékot csökkenti. Ha több az átszámított érték, akkor a tőketartalék növelendő.
A nyitó éves beszámolót illetve egyszerűsített éves beszámolót hitelesíttetni kell könyvvizsgálóval, de közzétenni nem kell. Ez a beszámoló lesz a nyitó főkönyv alapdokumentuma.
Devizás könyvvezetésre való áttérés előtt érdemes átgondolni, hogy így sem fog megszabadulni a vállalkozás az átszámításoktól, és számolnia kell árfolyam-különbözetet. A bevallások bonyolultabbak lesznek, az adóbevallásokat továbbra is forintban kell elkészíteni, és ehhez forintban vezetett analitika szükséges.
A könyvelésre használt szoftvert is meg kell vizsgálni, hogy tudja-e kezelni a fentieket.