Vezető munkavállaló esetében a Munka Törvénykönyve lehetőséget ad arra, hogy az általánostól eltérő szabályokat alkalmazzanak a munkáltatók, azonban csak bizonyos korlátok között. A bejegyzésben megmutatjuk, hol lehet eltérni a jogszabályoktól – akár a vezető munkavállaló hátrányára is -, és melyek azok a területek, ahol nem enged eltérést a törvény még a vezetők esetében sem.
Ki a vezető munkavállaló?
A törvény erejénél fogva a munkáltató cég vezetője és a közvetlen irányítása alatt álló, helyettesítésére feljogosított dolgozók a vezetők. Ezen kívül akkor lehet közös megegyezéssel speciális, vezetőkre vonatkozó szabályokat alkalmazni, ha a dolgozó a munkáltató működése szempontjából kiemelt jelentőségű, vagy fokozottan bizalmi jellegű munkakört tölt be. A dolgozó alapbérének el kell érnie a minimálbér 7x-esét, azaz 2017-ben 892 500 Ft-ot.
Az Mt. által rögzített eltérő szabályok
A Munka Törvénykönyve által kimondott, a többi munkavállalótól eltérő szabályok:
- a vezető munkavállalónak kötetlen a munkarendje
- gondatlan károkozásnál a teljes kárért felelnie kell
- 12 havi távolléti díjat kap a munkaviszonyának jogellenes megszüntetése esetén
- munkáltató felmondása esetén nem kell indokolni a felmondást, és nem kell alkalmazni a felmondási korlátozásokat, még a gyermek gondozása miatt igénybe vett fizetés nélküli szabadságra vonatkozó tilalmat sem
- azonnali hatályú felmondás joga az okának bekövetkeztétől számított 3 éven belül gyakorolható (bűncselekménynél az elévülésig)
- munkaviszony megszűnésekor az őt megillető díjazásból maximum 6 havit kell megfizetni esedékességkor, ha csődeljárás vagy felszámolási eljárás megkezdése után kerül sor a felmondó nyilatkozat közlésére. A fennmaradó összeget a csődeljárás/felszámolási eljárás lezárásakor kell megfizetni.
- a vezető munkavállaló nem létesíthet további munkavégzésre irányuló jogviszonyt, nem szerezhet részesedést a munkáltatóéval azonos vagy hasonló tevékenységet (is) végző illetve a munkáltatóval rendszeres gazdasági kapcsolatban álló szervezetben
- nem köthet a saját nevében vagy saját javára ügyletet a munkáltató tevékenységi körével megegyező témában
- bejelentési kötelezettsége van akkor, ha hozzátartozója tag lesz olyan gazdasági társaságban, amely a munkáltatóéval azonos vagy hasonló tevékenységet folytat, vagy amely rendszeres gazdasági kapcsolatban áll a munkáltatóval.
Hol lehet szabadon eltérni az Mt.-től?
Szabadon, de közös megegyezéssel eltérhetnek a felek a Munka Törvénykönyve második részében írt szabályoktól, pl.
- munkaidő
- pihenőidő
- munkabér
- kártérítés felelőssége
tekintetében is.
Az eltérés a vezető munkavállaló hátrányára is engedélyezett.
Mit szoktak pl. rendszeresen alkalmazni?
a vezetőnek nem számolnak a bérszámfejtés során bérpótlékot, vagy például fix mértékű szabadságot írnak ki, amely független a vezető életkorától, gyermekei számától stb.
Miben nem enged az Mt. eltérést?
Nem lehet eltérni a következő szabályoktól:
- nem vonatkozhat a vezető munkavállalóra a kollektív szerződés
- az emberi reprodukciós eljárás idején az orvosi kezelések, vizsgálatok alatt mentesíteni kell a munkavégzés alól a vezetőt, és a szoptatási munkaidőkedvezményt is meg kell adni számára
- a következő felmondási tilalmak élnek: várandósság, szülési szabadság, emberi reprodukciós eljárásban való részvétel
- a gyermek 3 éves koráig a vezető munkavállaló nőt, valamit a gyermekét egyedül nevelő férfit nem lehet éjszakai munkára kötelezni
- szülési szabadság szabályait a törvény szerint kell alkalmazni